WordPress-Malware

Ako zistiť, že web je napadnutý malwarom ?

Často-krát sa to stane z ničoho nič. Zrazu Váš WordPress web prestane fungovať a Vy neviete čo s ním je. Viete ako zistíte, či Vaša stránka nebola napadnutá malwarom, teda jediným vírusom pre webové stránky ? Povieme Vám to.

1. Hlásenie od spoločnosti Google

Pozeráte na svoju stránku a uvidíte veľké červené výstražné okienko v prehliadači. „Táto stránka môže poškodiť váš počítač“ znamená, že spoločnosť Google na webe zistila škodlivý softvér. Ak navštívite tento web, robíte tak na svoje vlastné riziko a ak kliknete na tlačidlo, ktoré vás upozorní, zobrazí sa upozornenie na škodlivý softvér Google. Web je momentálne nebezpečný. Vtedy viete naisto, že Váš web je nutné čo najskôr vyčistiť.

napadnutý web malware
Takto môže vyzerať hlásenie od Google o napadnutom webe malwarom

Niekedy sa to nemusí zobraziť v červenom okienku, ale stačí, že to Google vyhodí už priamo vo vyhľadávači. No to sa nedeje veľmi často. Pretože ak Váš web je napadnutý, Google často jednoducho odstráni napadnuté stránky z výsledkov vyhľadávania. V niektorých prípadoch však môže byť stránka stále uvedená, ale bude označená správou, že „Táto stránka môže byť napadnutá“ alebo „Táto stránka môže poškodiť váš počítač“.

2. Presmerovanie stránky na nevhodnú stránku

Niektoré malwary dokážu presmerovať adresu stránky na úplne inú. Zväčša stránky s nevhodným obsahom či reklamou. To sa stáva najviac pri neaktualizovaných moduloch a témach, kde dôjde aj k preniknutiu do databázy.

3. Preťažený web

Veľmi pomaly sa Vám načítava web ? Nemusí to byť hneď malware. Môže byť za tým aj plugin, ktorý to robí vďaka chybe, no môže to znamenať aj infikovaný web.

4. Nefunkčný web

Pokiaľ sa Váš web z ničoho nič prestal zobrazovať, nemusí to byť malware. Mohlo sa pokaziť viac vecí, najčastejšie pri aktualizácii. No pokiaľ Váš web nejde načítať, môže to byť aj malwarom. Vtedy odporúčame web skontrolovať cez nástroj VirusTotal.

5. Váš webhosting Vám vypol web

V takom prípade mohol váš webhosting dostať správy od návštevníkov stránok o tom, že vaše stránky boli napadnuté hackermi, môžu ich upozorniť ich vlastné automatizované bezpečnostné nástroje alebo môžu dostať upozornenia z automatizovaných systémov. V oboch prípadoch zvyčajne uvedú vaše stránky do režimu offline.

Niektoré webhostingové spoločnosti majú politiku okamžitého naformátovania infikovaného servera alebo hostingového účtu. Čo znamená úplného premazania stránky. Robia to preto, aby zabránili šíreniu infekcie na iných zákazníkov, aj keď je stránka offline. Toto je ďalší dôvod, prečo je dôležité mať zálohy pre webovú stránku.

Ako zistiť malware na stránke

Najlepším spôsobom je práve stránka VirusTotal, ktorá má funkciu kontroly adries URL, a kontroluje vašu stránku s veľkým množstvom antivírových programov a databáz. Dá Vám hneď vedieť, či je Váš web napadnutý.

Ako zistiť malware na stránke
Ako zistiť malware na stránke ? Ukážka výsledku čistej stránky pomocou Virustotal

Ako vyčistiť WordPress web

Čo najrýchlejšou voľbou je objednať si našu službu Odvírenie WordPress stránky. S pomocou našej online služby vieme do pár hodín Váš malware vyčistiť a Váš web naplno sfunkčniť. Máme bohaté skúsenosti a vypracovaný zoznám úloh, čo musíme urobiť pri každom jednom napadnutí. Po odstránení samozrejme stránku aktualizujeme, zabezpečíme a informujeme Vás o rizikách.

Komentáre vypnuté.